Επικοινωνία

Αθλητικά

Ποιες ομάδες ευνοήθηκαν από την άνοδο της Δόξας Νέας Μανολάδας
06.05.12 8:04
Η άνοδος της Δόξα Νέας Μανολάδας στη Δ’ Εθνική ευνόησε και πολλές άλλες ηλειακές ομάδες των τοπικών πρωταθλημάτων.
Έτσι μαζί με τη Δόξα πανηγυρίζουν την άνοδο τους και οι κάτωθι ομάδες:
Α.Ο. Χαβαρίου και Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου από την Α2 Κατηγορία στην Α1 Κατηγορία, καθώς ο πρώτος τερμάτισε στην δεύτερη θέση της Α2 κατηγορίας και δεύτερος στην τρίτη θέση.
Στη Β΄ Κατηγορία, ο Ενιπέας Λαντζοΐου και ο Ηλειακός Βαρθολομιού κερδίζουν την άνοδο τους στην Α2, ως δεύτεροι των Ομίλων τους μέσα από τα μπαράζ ανόδου.
Ως γνωστών ο Ενιπέας επικράτησε στον τελικό σε βάρος του Αγίου Γεωργίου, και ο Ηλειακός Βαρθολομιού σε βάρος του Εθνικού Αμπελοκάμπου.
Τέλος από την Γ΄ Κατηγορία κερδίζουν την άνοδο τους οι Ηρακλής Ρουπακίου και Α.Ο. Μακρισίων. Ο πρώτος επικράτησε ως γνωστό της Αναγέννησης Κορυφής και ο δεύτερος του Α.Ο. Αγίου Δημητρίου Πουρναρίου.
Μετά την εξέλιξη αυτή δεν θα υπάρξουν πλέον αλλά μπαράζ ανόδου και μόνο αν δεν κατέβει κάποια ομάδα στο πρωτάθλημα που ανήκει τη νέα περίοδο θα έχουμε μπαράζ τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.
ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: Το τρόπαιο ο Αίας Γαστούνης
06.05.12 7:56
Ο Αίαντας Γαστούνης ήταν ο νικητής στον τελικό του παιδικού πρωταθλήματος ΦΑΡΜΑ, κερδίζοντας στο γήπεδο Τραγανού τον Ηλειακό Βαρθολομιού με τέρματα.
Ο Αίας ήταν καλύτερος στο α΄ ημίχρονο και προηγήθηκε στο 17΄με πλασέ του Αγγελόπουλου, ενώ στο 19΄ο Χαραλάμπους έκανε το 2- 0.
Στην επανάληψη ο Ηλειακός ισορρόπησε, όμως σε μια αντεπίθεση του στο 74΄ο Λούρμπας με ατομική προσπάθεια έγραψε το 3-0, και ουσιαστικά «κλείδωσε» τον τίτλο, καθώς ο Ηλειακός απλά στο 77΄με κεφαλιά του Μπουγιουκλή πέτυχε το γκολ της τιμής! Αξίζει να τονίσουμε ότι τόσο στον νικητή αλλά και στον ηττημένο απονεμήθηκαν μετάλλια και κύπελλα, από τον πρόεδρο της ΕΠΣΗ κ. Άρη Κουλούρη και το μέλος Κ. Γ. Καριώρη, ενώ ο κ. Μαρίνος (εκπρόσωπος της εταιρίας ΦΑΡΜΑ) χορηγό του πρωταθλήματος, μοίρασε γάλατα και άλλα είδη σε όλους τους παίκτες!
ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: Φραγκόπουλος, Αγγελόπουλος, Σάμιος, Χριστοφοράτος, Χαραλάμπους, Γιαρικάνης, Λούρμπας (75΄Ρουσόπουλος), Μυλωνάς(53΄Μπαλάσης), Γκογκάκης, Μονόληθος, Καπετανάκης (76΄Ρουμελιώτης).
ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ: Ντεμπρόζι Α., Ντεμπρόζι Ν., Μπουκουβάλας (28’ Ανωνάτος), Μάρκο, Μπουγιουκλής), Πουλής, Κουρκουμέλης (74΄Ντούγκας), Καραγιάννης (70΄Φραγκόπουλος), Καποδίστριας, Τζιριάν, Συνενάκης.

ΦΩΤΟ: O κ. Μαρίνος (εκπρόσωπος της εταιρίας ΦΑΡΜΑ) χορηγό του πρωταθλήματος, μοίρασε γάλατα και άλλα είδη σε όλους τους παίκτες!
Άνοδος στη Δ’ Εθνική για τη Δόξα Νέας Μανολάδας
06.03.12 18:56
Η Δόξα Νέας Μανολάδας επικράτησε της Θύελλας Αμπελοκήπων Ζακύνθου με 4-0 και από τη νέα αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Δ΄Εθνικής, για πρώτη φορά στην ιστορία της,
Τα τέρματα για την ομάδα της Ηλείας πέτυχαν οι Τόγιας στο 37’, Μιχαηλίδης 53’ και 70’, Γραμματικόπουλος 66’
Ιστορική άνοδος στην Α1 ΕΣΚΑΗ του Υπερίωνα Αμαλιάδας, κέρδισε 59-57 στο Ληξούρι
06.03.12 18:33
Τα παιδιά της Αμαλιάδας του Τιτάνα Υπερίωνα πήραν πανηγυρικά την άνοδο στην Α1 κατηγορία της ΕΣΚΑ-Η για πρώτη φορά άπο την ίδρυσή του 2008, επικρατώντας στον τρίτο και τελευταίο τελικό του Ληξουρίου με 59-57 στην Κεφαλονιά, μπροστά σε 300 περίπου φιλάθλους της νησιώτικης ομάδας.
Απο την ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου δεν υστέρησε κανείς,όλοι ήταν υπέροχοι και αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη και να φέρουν την άνοδο στην Αμαλιάδα.

39΄ : 54-55
57-58 (με καλάθι του Ρουμάνι 20΄΄ πριν τη λήξη)

57-59 (τελικό αποτέλεσμα με 1/2 βολές του Μητρόπουλου, 0.3'' πριν τη λήξη)

06.03.12 8:25
Με τη διεξαγωγή της προτελευταίας αγωνιστικής συνεχίζονται σήμερα οι αγώνες κατάταξης για την άνοδο στη Δ’ Εθνική.
Η πρωταθλήτρια Ηλείας Δόξα Νέας Μανολάδας υποδέχεται στις 5:00 μ.μ. τη Θύελλα Αμπελοκήπων Ζακύνθου και της αρκεί ο βαθμός της ισοπαλίας για να σφραγίσει το εισιτήριο ανόδου στη Δ’ Εθνική, στην οποία θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Στον αγώνα του πρώτου γύρου, που είχε γίνει στη Ζάκυνθο, οι δύο ομάδες είχαν έλθει ισόπαλες με τέρματα 1-1.

06.03.12 8:24
Το πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς δίνει σήμερα Κυριακή στις 2:30 μ.μ. στην Κεφαλλονιά ο Υπερίων Αμαλιάδας αντιμετωπίζοντας στο τελευταίο αγώνα του τελικού των πλέι οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 ΕΣΚΑ-Η το Ληξούρι.
Οι ομάδες έχουν από δύο νίκες κι όποια επικρατήσει στην αναμέτρηση αυτή παίρνει το εισιτήριο ανόδου για την Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Ο προπονητής της ομάδας της Αμαλιάδας Δημήτρης Φωτόπουλο έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του.
Διαιτητές έχουν οριστεί οι Καμήτσος και Θεοδωρόπουλος.
Σήμερα ο τελικός του Παιδικού Πρωταθλήματος
06.03.12 8:21
Σήμερα Κυριακή 3 Ιουνίου θα διεξαχθεί ο τελικός του Παιδικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας.
Αντίπαλοι θα είναι δυο ομάδες του Δήμου Πηνειού.
Ο Αίαντας Γαστούνης των αδελφών Σάκη και Πέτρου Τσουκαλά και ο Ηλειακός Βαρθολομιού του Νίκου Αριδάκη. Ο τελικός που θα ξεκινήσει στις 6:00 μ.μ. θα γίνει στο γήπεδο Τραγανού με την ανάλογη επισημότητα, ενώ τόσο στον νικητή αλλά και στον ηττημένο θα απονεμηθούν μετάλλια και κύπελλα.
Γιορτή ανόδου για τον Ενιππέα Λατζοΐου
06.02.12 7:29
Την άνοδό του στην Α2 Κατηγορία γιορτάζει ο Ενιππέας Λατζοΐου.
Η γιορτή θα γίνει σήμερα το βράδυ στην πλατεία του χωριού.
Στην Γενική Συνέλευση της ΕΠΟ Κουλούρης και Πλευριάς
06.01.12 7:09
Στην  Γενική Συνέλευση της ΕΠΟ Κουλούρης και Πλευριάς
Για την Αθήνα αναχώρησαν ο πρόεδρος της ΕΠΣΗ κ. Άρης Κουλούρης (φωτο) και ο Α΄ Αντιπρόεδρος αυτής κ. Χρίστος Πλευριάς. Και οι δυο θα παρευρεθούν στην πολύ κρίσιμη Γενική Συνέλευση της ΕΠΟ, που θα διεξαχθεί σήμερα Παρασκευή, εκπροσωπώντας φυσικά την ΕΠΣ Ηλείας. Να θυμίσουμε ότι η Γ.Σ. αρχίζει στις 10 π.μ. και γίνεται στα Γραφεία της Επιτροπής Ολυμπιακών Αγώνων. Σίγουρα εκεί οι δυο εκπρόσωποι της ΕΠΣΗ θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και ειδικότερα η διοργανώτρια αρχή, με το οικονομικό βέβαια να είναι αυτό που «καίει», εν μέσω της οικονομικής κρίσης!
Την Κυριακή ο τελικός του Παιδικού Πρωταθλήματος
05.31.12 23:08
Την Κυριακή 3 Ιουνίου θα διεξαχθεί ο τελικός του Παιδικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας. Αντίπαλοι θα είναι δυο ομάδες του Δήμου Πηνειού. Ο Αίαντας Γαστούνης των αδελφών Σάκη και Πέτρου Τσουκαλά και ο Ηλειακός Βαρθολομιού του Νίκου Αριδάκη. Ο τελικός που θα ξεκινήσει στις 6:00 μ.μ. θα γίνει στο γήπεδο Τραγανού με την ανάλογη επισημότητα, ενώ τόσο στον νικητή αλλά και στον ηττημένο θα απονεμηθούν μετάλλια και κύπελλα. Καταβάλλεται δε προσπάθεια στον τελικό να βρεθεί και να δώσει άλλη οντότητα και η φιλαρμονική του Δήμου Πηνειού, λόγω του ότι οι ομάδες είναι «δυικές» του!
Όσο τώρα για τον τελικό του προπαιδικού πρωταθλήματος, αυτός θα γίνει το επόμενο Σάββατο 9 Ιουνίου στο Ενωσιακό Γήπεδο της Σπιάντζας με αντιπάλους τον Αίολο Πύργου και τον Παμβουπρασιακό Βάρδας.
Νίκη ανόδου για τη Δόξα Νέας Μανολάδας
05.30.12 17:51
Νίκη ανόδου για τη Δ’ Εθνική πέτυχε η Δόξα Μανωλάδας στη Κεφαλλονιά νικώντας τα Διλινάτα με 3-1.
Το σκορ άνοιξε για την ηλειακή ομάδα ο Γιώργος Μελετίδης στο 23ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του στο 53ο λεπτό με ατομική προσπάθεια
Το 3-0 για τη Δόξα πέτυχε ο Μιχαηλίδης στο 78ο λεπτό για να μειώσουν τα Διλινάτα, πέντε λεπτά αργότερα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μηλιώνη, που το κέρδισε ο Χρ.Τζωρτζάτος από τον Λάζαρη.
ΔΙΛΙΝΑΤΑ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑΣ (Τάκης Φωής): Καλαφάτης, Σκρηβάνος (67’ Κουσαθανάς), Αναλυτής Θ., Ζαΐμι (83’ Κίριος), Μανώλης, Σεμπάστιαν, Κατσούρης(61’Λάσκαρης), Τζωρτζάτος Δ., Αναλυτής Γ., Τζωρτζάτος Χρ., Μηλιώνης
ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ (Ανδρέας Ζήκος): Τσάκωνας, Χαμουζάς, Χανιάς, Νταλάπας, Λιούρης, Λαγός, Μιχαηλίδης Βουρλούμης, Μελετίδης (79’ Κ.Στ. Δημητρόπουλος, Γραμματικόπουλος (84’ Λάζαρης), Τόγιας (64’ Κ. Ι. Δημητρόπουλος)

05.30.12 7:55
Με τον τέταρτο αγώνα, πρώτο του 2ου γύρου, συνεχίζονται σήμερα οι αναμετρήσεις κατάταξης ανόδου στη Δ’ Εθνική.
Η πρωταθλήτρια Ηλείας Δόξα Νέας Μανωλάδας αγωνίζεται στις 2:00’ το μεσημέρι στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αργοστολίου, που διαθέτει συνθετικό χλοοτάπητα, με τον Α.Ο. Διλινάτα Κεφαλληνίας.
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Γιάννης Νεοφυτίδης με βοηθούς τους Χρήστο Πυργάκη και Ελευθέριο Καλαρά του Συνδέσμου Διαιτητών Κορινθίας.
Στον πρώτο αγώνα που είχε γίνει στη Νέα Μανωλάδα η Δόξα είχε επικρατήσει της ομάδας της Κεφαλλονιάς με 5-1.
Στην άλλη αναμέτρηση, για τον ίδιο Όμιλο, στις 4:00’ μ.μ. η Θύελλα Αμπελοκήπων Ζακύνθου υποδέχεται τον Εθνικό Σαγαιίκων.

05.30.12 6:36
Tο τμήμα καλαθοσφαίρισης με την ολοκλήρωση της αγωνιστικής σεζόν 2011-2012 στα πλαίσια της Β' Εθνικής κατηγορίας νιώθει την ανάγκη να συγχαρεί δημόσια τους προπονητές και αθλητές της ομάδας μπάσκετ όπου μετά από μια καταπληκτική χρονιά τερμάτισαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Η επιτυχία αυτή του Κοροίβου, η οποία κατά γενική ομολογία ήταν η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος,έρχεται σε μια εποχή όπου τα οικονομικά προβλήματα μαστίζουν καθημερινά την ελληνική κοινωνία και δεν θα μπορούσαν να αφήσουν αλώβητο και τον ελληνικό αθλητισμό.
Όμως χάρη την αυτοθυσία της διοίκησης, την υπερπροσπάθεια και τον επαγγελματισμό των προπονητών αλλά και την κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο από όλους τους αθλητές της ομάδας, ξεπεράστηκαν οι όποιες δυσκολίες υπήρχαν ενώ παράλληλα η ομάδα έδωσε ηχηρή απάντηση σε όλους τους κακοπροαίρετους επικριτές της,ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.
Τέλος οφείλουμε πάνω απ' όλα να ευχαριστήσουμε τους χορηγούς της ομάδας μας που μας δίνουν πραγματικές ανάσες οξυγόνου αλλά και τον κόσμο της ομάδας, τους ηρωικούς φιλάθλους μας για την συνεχή υποστήριξή τους.
ΠΛΕΪ ΟΦ Α2 ΕΣΚΑ-Η: Επικράτησε του Ληξουρίου και ισοφάρισε στις νίκες ο Υπερίων
05.28.12 7:52
Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ ο Υπερίων Αμαλιάδας επεκράτησε άνετα του Ληξουρίου Κεφαλλονιάς, στο κλειστό γυμναστήριο της Αμαλιάδας με 52-39 και ισοφάρισε τις νίκες 2-2 στον τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 ΕΣΚΑ-Η.
Η ομάδα της Αμαλιάδας, έχοντας κορυφαίους τον Θωμά Χαρίτο και τον Ρουμανι, πήραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα το προβάδισμα και με διαφορά πόντων, φθάνοντάς της μάλιστα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου στους 24 πόντους.
Την ερχόμενη Κυριακή, στο τελευταίο αγώνα των πλέι οφ, Ληξούρι και Υπερίων Αμαλιάδας θα αγωνιστούν στην Κεφαλλονιά κι όποια ομάδα νικήσει παίρνει την άνοδο για την Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης είχαν: (12-4), (28-10), (38-15), (52-39).
ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Κίντος, Κωλέτσης, Ρουμάνι 10 (1), Παπαδόπουλος 4, Χαρίτος 24 (6), Τσιπολίτης, Νικολόπουλος 4, Μητρόπουλος 10.
ΛΗΞΟΥΡΙ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑΣ: Β. Αντωνάτος 7, Κουνάδης 6, Βολτέρας, Ρουμελιώτης 7 (1), Συνοδινός 7 (1), Μουρελάτος, Ματζαβίνος, Ματιάτος, Πρεντάνος 4, Γ. Αντωνάτος 8.
Διατήρησε το αήττητο ο Π.Φ.Ο. Πανόπουλο
05.28.12 7:32
Στο 0-0 έμεινε, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δ’ Εθνικής, ο Π.Φ.Ο Πανόπουλο στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου με το Ατρόμητο Λάππα, διατηρώντας το αήττητο και τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έξι βαθμούς διαφορά από τον πρώτο Παναιγιάλειο Αιγίου.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ηλείας δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες με τους Μπρη και Γκέρτσο, ενώ στο δεύτερο ο Ατρόμητος Λάππα ήταν αυτός που είχε την επιθετική υπεροχή, χωρίς όμως να μπορέσει καμία από τις δύο ομάδες να πετύχει κάποιο γκολ.
Π.Φ.Ο. ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ: Αλεξανδρόπουλος, Ρετσινάς, Σαραμαντάς, Μοσχογιάννης, Γουβαλάρης, Δαβουρλάς, Ντάλλας, Αναμουρλίδης (65’ Γαλανόπουλος), Γκέρτσος (69’ Σίνος), Βλαχόπουλος (81’Μπακάλης), Μπριης.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ: Αγγελόπουλος, Χ. Βέρρας, 8. Βέρρας, Μούζος, Λιβάνιης, Λαθύρης (90’λ.τ. Ζώτος), Μπάρδης, Κυριαζόπουλος, Α. Βέρρας, Γραμματικόπουλος, Κωνσταντακόπουλος (50’ Μπούρδος).
Με ήττα αποχαιρέτησε τη Δ’ Εθνική ο Αστέρας Αμαλιαδας
05.28.12 7:26
Σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η Εράνη Φιλιατρών και ο Αστέρας Αμαλιάδας έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, προσφέροντας θέαμα στους λιγοστούς θεατές και τελικά νικητές να αναδεικνύονται οι γηπεδούχοι με τέρματα 3-2.
Στο σκορ προηγήθηκε η Εράνη στο 12’ με το Σταθόπουλο, που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Αστέρα, για να ισοφαρίσει σε 1-1 πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα της Αμαλιάδας με τον Σιούλα.
Στο 21’ σε φάση διαρκείας στην μικρή περιοχή του Αστέρα οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Κόλλια, για να ισοφαρίσει ο Αστέρας στο 25’ με τον Σπύρο Γκρίλλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να τις αξιοποιήσει για να φθάσουμε στο 75΄όταν και πάλι πάλι ο Σταθόπουλος εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας του Αστέρα πέτυχε γκολ σημειώνοντας το 3-2 για την Εράνη, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΑΤΡΩΝ: Αθανασόπουλος, Ι. Γρηγορακάκης (60· Καραχάλιος), Φουρναράκος (75’ Λυμπερόπουλος), Μπαστακός, Ντινιώτης, Κώτσος, Κόλλιας (55’ Νινιός), Ανδρεόιιουλος, Σταθόπουλος, Κουτσουρές, Μ. Γρηγορακάκης.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Δ.Χ. Παναγιωτόπουλος, Ζώντος (30’ λ.τρ. Αρουτίδης), Σιούλας (70’ Νούλας), Ρούνης, Δ.Ι. Παναγιωτόπουλος, Γ. Παναγόπουλος (80’ Σταυρούλιας), Παρασκευόπουλος, Δούλος, Φ. Παναγόπουλος, Γκρίλας, Παπαθεοδώρου.
ΜΠΑΡΑΖ Δ’ ΕΘΝΙΚΗΣ: Νίκη ανόδου για τη Δόξα Νέας Μανωλάδας
05.28.12 7:10
Θριαμβευτική νίκη για τη Δόξα Νέας Μανολάδας που την οδηγεί, εκτός συνταρακτικού απροοόπτου, στη Δ’ Εθνική, για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Εθνικού Σαγαιίκων και βρέθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Ομίλου της, έναν βαθμό διαφορά από την ομάδα της Αχαΐας.
Τα γκολ για την ομάδα της Ηλείας πέτυχε ο Μελετίδης στο 60’ και στο 72’, ενώ στη συνέχεια ο Γραμματικόπουλος έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ για την ηλειακή ομάδα.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για τη φάση του δεύτερου λεπτού της αναμέτρησης, όταν ο τερματοφύλακας της Δόξας Τσάκωνας ανέτρεψε στα όρια της μεγάλης περιοχής τον Μπαλαλά. Ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ εκτός περιοχής, ενώ οι παίκτες του Εθνικού Σαγαιίκων, ισχυριζόμενοι πως η ανατροπή έγινε εντός της περιοχής, ζήτησαν πέναλτι και αποβολή του τερματοφύλακα.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓAΙΙΚΩΝ: Οικονόμου, Μπακούλιας, Πυρρής, Ν. Ιωάννου (46’ Μπράτης), Τσολόπουλος, Αβράμης, Παναγόπουλος (79’ Καραχάλιος), Τζίφας (68’ Κατσίνας), Φωτόπουλος, Μπαλαλάς, Αθανασόπουλος.
ΔΟΞΑ ΝΕΑΣ ΜΑΝΟΛΑΔΑΣ: Τσάκωνας, Χαμουζάς, Χανιάς, Νταλάπας, Λιούρης, Λαγός, Μιχαηλίδης (74’ Κανελλόπουλος), Βουρλούμης, Μελετίδης (88’ Κάτσενος), Γραμματικόπουλος (91’ Μπάμιατζης), Τόγιας.
ΜΠΑΡΑΖ Β’ ΕΣΚΑ-Η: Δεύτερος κι ελπίζει ο Αιγέας Γαστούνης
05.28.12 6:47
Ο Αιγέας Γαστούνης επικράτησε της Ε.Φ.Α. στο Αίγιο στην παράταση με 51-49, ισοβάθμησε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των αγώνων κατάταξης με τον ΓΥ.Π.Α.Σ. Πάτρας που νίκησε την Ε.Α. Παραλίας με 49-27, αλλά υστερεί στην μεταξύ τους ισοβαθμία κι έτσι κατέλαβε τη δεύτερη θέση.
Η δεύτερη αυτή θέση οδηγεί σε άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΗ, μόνο στην περίπτωση κατά την οποία μείνουν δύο κενές θέσεις, μέσω συγχωνεύσεων ή αποχωρήσεων ομάδων από τις ανώτερες κατηγορίες κατηγορίες.
Στην αναμέτρηση με την Ε.Φ.Α. Αιγίου η ομάδα της Γαστούνης ήταν καλή μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε ενώ στην συνέχει έπεσε ο ρυθμός της δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να την ξεπεράσουν στο σκορ.
Στα τελευταία, όμως, δευτερόλεπτα ο Πολυχρονόπουλος του Αιγέα με τρίποντο ισοφάρισε για την ομάδα της Γαστούνης κι έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση (43-43), στην οποία τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 49-49, ο Σταματόπουλος έκλεψε τη μπάλα, έδωσε ασίστ στον Μάλλιαρη, ο οποίος έκανε το 51-49 δίνοντας τη νίκη στον Αιγέα.
Τα δεκάλεπτα είχαν: (9-18), (11-10), (16-9), (7-6) παράταση: (6-8)
Ε.Φ.Α. ΑΙΓΙΟΥ: Ζήσης, Τσιάρας 20 (2), Χατζηβασιλείου 2, Μέρμηγκας 3 (1), Βασιλείου 10 (2), Βαγενάς 6, Καραφωτιάς 8, Μιχαλόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Δούκας.
ΑΙΓΕΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: Μάλλιαρης 17, Βασιλόπουλος, Κεαλόγλου 1, Καραθανάσης 17, Μπούγος, Σφαέλος, Σταματόπουλος 2, Κορδοπάτης 5, Κουνανής, Πολυχρονόπουλος 9 (1).